Maříž, autorská originální keramika s.r.o. je celoživotním dílem akademického malíře a skláře Kryštofa Trubáčka. Kryštof Trubáček vyráběl keramiku pro sebe a své známé už v 70. letech jako student UMPRUM v Praze. Protože zájemců o jeho výrobky přibývalo, najímal si točíře. Na sklonku osmdesátých let byla Kryštofova keramika ostrůvkem svobodné tvůrčí fantazie a zářivých barev ve všudypřítomné šedi totality.
Krátce po listopadové revoluci, na jaře 1990, objevil Kryštof vesnici Maříž když spolu s přáteli z divadla Sklep pomáhal odstraňovat dráty na česko- moravsko- rakouské hranici. Rozpadlá, zarostlá a opuštěná vesnice Maříž, do které 30 let nesměl nikdo vstoupit protože ležela příliš blízko rakouských hranic, oslovila Kryštofa svým stále patrným duchem a romantikou tohoto zapomenutého místa na konci světa. Kryštof Trubáček už dlouho předtím hledal větší prostory pro svou originální autorskou keramiku a v Maříži našel vše: prostor, klid a inspiraci.V roce 1991 byla oficiálně založena Maříž, autorská originální keramika nesoucí od této chvíle ve svém názvu jméno takřka zaniklé obce Maříž.
Do Maříže zval Kryštof své přátele, spolužáky a výtvarníky, díky kterým začala vesnice Maříž postupně ožívat. Spolu a Davidem Vávrou a Janem Boháčem vymyslel, založil a 7 let vedl slavnou slavonickou „Letní školu duchovního experimentu a výtvarné teorie v praxi“. Kryštof Trubáček považoval Maříž za své dítě a obětoval jí všechen svůj čas, životní energii a nakonec i zdraví. Byl to on, kdo hýřil nápady, kdo vymyslel pověstné mařížské velbloudy, ryby, psy, kočky, slony a další zvířata. Byl to on, kdo učil malíře a rozhodoval, co se povedlo a smí opustit ateliér. Věnoval ohromnou péči začátečníkům. Říkal: „Musí se jim na každém hrnku doslova prstem ukázat, co je špatně. Nepovedené kusy rozbíjíme. Zároveň už mám vynikající malíře, kterých si nesmírně vážím, a dneska už jsou možná lepší než já.“.
Mařížská autorská originální keramika se brzy stala pojmem především díky nebývale vysoké výtvarné úrovni a jedinečnosti každého kusu. Pestrost stylů zajišťovala spolupráce s téměř čtyřicítkou výtvarníků. Bohužel Kryštof Trubáček v červnu roku 2000 po dlouhé a těžké nemoci zemřel. Přál si aby jeho keramická dílna, do které vložil své srdce, existovala dál. V jeho započatém díle tak pokračují, jak Kryštofovi slíbily, jeho nejlepší malířky a točířky pod vedením manželky Ing. arch. Markéty Trubáčkové.
Malá víska Maříž na česko-rakouském pomezí díky své poloze téměř zanikla a dnes je částí obce Slavonice. Do povědomí širší veřejnosti se toto bohem zapomenuté místo dostalo díky akademickému malíři a skláři ak. mal. Kryštofu Trubáčkovi (1958-2000), který je zakladatelem Mařížské keramiky. Kryštof Trubáček v Maříži navázal na své dřívější umělecké keramické projekty vytvářené v Praze a zahraničí již od 70-tých let. Prvotní keramickou dílnu v rozvalinách vylidněné Maříže založil v roce 1991 společně s podnikatelem Janem Boháčem, který k tomuto účelu poskytl objekt „Janovy kovárny“, jehož byl vlastníkem. Keramika autorsky vytvářená Kryštofem Trubáčkem se od ostatních lišila nejen svým osobitým, veselým pojetím maleb na užitkové keramice, ale hlavně vysokou výtvarnou úrovní a dalšími nápady, jako jsou dnes již proslulí mařížští velbloudi, ručně malovaná kachlová kamna či kachličky a mnohé další artefakty. Kryštof Trubáček považoval Maříž za své dítě, obětoval jí všechen svůj um, čas, životní úspory a životní energii. Aby dílna mohla uspokojovat velkou poptávku, musel osobně namalovat tisíce hrnků a najímat již od počátku výtvarníky a točíře, kteří pod jeho vedením vyráběli v jednotném, nesmírně pozitivním duchu, Mařížskou keramiku.
V roce 1999 Kryštof Trubáček a Jan Boháč spolupráci ukončili pro rozdílnost názorů na význam zachování kvality. Jelikož Kryštof Trubáček neměl k dispozici v Maříži žádné jiné prostory, přenesl svou tvorbu do Slavonic, kam společně s ním odešla většina výtvarníků a všichni točíři. V červnu 2000 Kryštof Trubáček po dlouhé a těžké nemoci zemřel. Přál si, aby jeho keramická dílna, do které vložil své srdce i svůj um, existovala dál. Jeho manželka Ing. arch. Markéta Trubáčková proto založila obchodní společnost Maříž®, autorská originální keramika, s.r.o., v níž pod jejím vedením pokračují, jak Kryštofovi slíbily, jeho nejlepší malířky a točířky v jeho započatém díle. Markétě Trubáčkové se podařilo vybudovat přímo v Maříži novou keramickou dílnu včetně veškerého zázemí.
Ve výrobě keramiky s označením „MAŘÍŽ“ však pokračuje i Jan Boháč a v části veřejnosti proto vzniká mylná představa, že jde jen o dvě dílny stejného podniku. V zájmu pravdivého informování veřejnosti je proto třeba uvést, že keramická dílna Jana Boháče a keramická dílna společnosti Maříž, autorská originální keramika, s.r.o. jsou dva samostatné a na sobě nezávislé podniky.
Podpořte náš registrovaný originál. Jen ta pravá Maříž nese osobitý rukopis svého zakladatele Kryštofa Trubáčka – nakupujte pouze v prodejně označené naším logem, výrobky signované Maříž®.
Ze ❤️ děkujeme, váš tým keramika Maříž®.
Zažijte báječné kreativní chvíle při malování keramiky. Vytvořte si svůj vlastní jedinečný originál či nápaditý dárek.
Chci malovatPřijeďte do naší oázy “na konci světa” ochutnat naše speciality, kreativně se vyřádit a klidně i ubytovat.
Co dnes vaříme?Stylové firemní předměty či osobité dárky s motivem na míru? My si s tím poradíme.
Chci dárek na míru